Global Skills Index 2020

Dünyanın en büyük üniversitesi hangisidir diye sorsam, muhtemelen hiçbiriniz Coursera cevabını vermezsiniz.

Coursera’nın Kurucusu Andrew Ng, dünyanın en ünlü bilgisayar bilimcilerinden. Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Ng, defalarca dünyanın en etkili kişiler listelerine dahil edildi. İlk senesinde 1 Milyon öğrenci barajını geçen Coursera, şu anda tam 65 Milyon öğrenciye hizmet veriyor. Bana kalırsa üniversitelerin hızla buna benzer platformlarla iş birliğine girmeyi gündemlerine almaları gerek, yoksa SWOT analizindeki TEHDİT kutucuğuna koymaları gerekecek.

Hafta sonu, Coursera Global Skills Index 2020 raporunu okudum. Rapor geçtiğimiz 1 senede İşletme, Teknoloji, Veri Bilimi başlıklarıyla ilgili Coursera’dan ders alan milyonlarca öğrencinin verileriyle oluşturulmuş. …


Cep telefonlarının çıktığı 1990'lı senelere kadar 7 haneli yaklaşık 300 telefon numarasını ve isimleri ezbere biliyordum. Şimdi eşiminkini bile karıştırabiliyorum eski numarasıyla.

Ve evet, 5 haneli adres posta kodumu her seferinde Google’a sorarak buluyorum 🤠
Bunun bir adı var: Dijital Amnezi


Senenin merakla beklenen raporlarından “ABD’nin En Değerli 100 Markası — BrandZ Top 100 US Brands” sunuldu. Kantar Millward Brown ve WPP tarafından hazırlanan raporda hem genel kültür amaçlı hem de sunumları zenginleştirme amaçlı kullanılabilecek yüzlerce veri ve grafik mevcut. 290 sayfalık raporun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.


Stephen Hawking

Son 2–3 senedir; üniversitelerde verdiğim derslere ek olarak pek çok kariyer günlerine davet edilmek gibi büyük bir şans ve fırsat daha yaşıyorum. Bu davetlerin arka planında hiçbir zaman torpil geçmediği için :), öğrenciler hep diledikleri kişileri davet ettikleri için bu benim açımdan önemli bir öz değerlendirme kriteri. Hem şans hem fırsat olarak görüyorum gerçekten de. Düşünsenize bir araya gelmiş 500 gençten öğrenebileceğiniz ne çok şey var.

Bu kariyer günü sohbetlerinde genelde yarım saat kadar yeni teknolojilerden, iş dünyasının geleceğinden, inovasyon ve girişimcilikten bahsettiğim bir sahne performansım oluyor. Sonra yaklaşık 1 saat kadar katılımcılardan aldığım soru ve yorumların üzerine sohbet ediyorum…


Merakla beklediğimiz, 2017'de dünyada tüm dijital kanalların kullanımıyla ilgili detayları görebileceğiniz We Are Social 2018 raporu dün (29 Ocak 2018) sunuldu. Her sene Ocak ayı sonunda, bir önceki senenin verilerini açıkladıkları raporda ana rapora ek olarak kıta ve bölgeler bazında detaylı raporlar da hazırlamışlar. Türkiye’nin içinde bulunduğu Western Asia raporuna buradan ulaşabilirsiniz ve 180. sayfaya giderek tüm detayları görebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Global verilerin bulunduğu genel rapor için de buraya bakabilirsiniz. Bu seneki raporda geçen seneki Hootsuite’e ek olarak statista, Global Webindex, Similarweb, Alexa gibi büyük platformlarla da işbirliği yaptıklarını ekleyeyim. …


TÜSİAD, geçtiğimiz günlerde (Aralık 2017) son derece çarpıcı analizlerin, öngörülerin ve yorumların yer aldığı oldukça kapsamlı bir rapor sundu. Bu raporda, farklı sektörlerden (farklı ülkelerden ve Türkiye’den) iyi uygulama örneklerine de yer verilmiş. “Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği” başlıklı bu rapor, The Boston Consulting Group ile birlikte hazırlanmış. TÜSİAD Başkanlığını devir aldığı gün itibariyle beş konferansta dinledim Erol Bilecik’i. İki yönüyle sektöre ve topluma büyük katkı getirdiğini düşünüyorum; ilki teknolojiye ve değişime duyduğu heves, diğeri de güler yüzü ve iletişim becerisi.

Raporun en başında yer alan yönetici özeti kısmındaki şu cümleler, raporun geri kalan kısmı hakkında size fikir verecektir:

Yeni…


Kaynak: biosciencetechnology.com

Northwestern Üniversitesi’nden Nörolog Moran Cerf, 10 yıldan uzun süredir “karar alma süreçleri” üzerine çalışıyor. Cerf’e göre; hayat felsefemiz, maddi imkânlarımız veya edindiğimiz tecrübeler bizleri daha mutlu bireyler yapmıyor.

Cerf, mutluluk seviyemizin birlikte vakit geçirmeye karar verdiğimiz kişi veya kişilere bağlı olduğuna inanıyor.

Moran Cerf’in bu görüşünü dayandırdığı temel noktalardan bir tanesi, insan hayatında karar verme süreçlerinin çok fazla yer kaplıyor olması. Bu süreçler genellikle çok yorucu oluyor ve insanın zihinsel enerjisi bunun için fazla sınırlı. Ne giyeceğimiz, nerede yiyeceğimiz, ne yiyeceğimiz, hangi müziği dinleyeceğimiz gibi daha pek çok karar için beynimizi her gün yoruyoruz. İnsanlar, mutluluğa giden yolun doğru kararlar vermekten geçtiğine inandığı için tercih süreçlerinde gereğinden fazla stres yaşayabiliyor.

Tek başımıza doğru kararlar…


İş dünyasında şu günlerde bilişsel esneklik kabiliyetinin, bir yöneticinin sahip olması gereken özellikler arasında ilk sıralarda olduğunu düşünenler hiç de az değil. Yöneticilerin çoğuysa bilişsel esnekliğe sahip olmanın kişisel faydalarını bilirken bunun takımları için önemini bazen kavrayamıyorlar.

Resilience Türkçe’ye çoğunlukla bilişsel esneklik ya da daha anlaşılır şekliyle psikolojik dayanıklılık olarak çevriliyor. Bana soranlara basitçe şöyle anlatıyorum:

Şampiyonluk maçında çok tecrübeli ve takım kaptanı olan bir kaleci ilk 45 dakikada 3 gol birden yiyor, üstelik birinde %100 kusurlu. 3–0 geriye düşüyor takımı. Devre arasında soyunma odasında çökmüş bir halde başını iki elinin arasına alıp susarak otursa, kimse buna şaşırmaz elbette. Ama…


Ah Şu Üniversite Tercihleri :)

Kaynak: American Bar Association for Law Students

Her sene üniversite tercihleri zamanı, yakın çevremden fikrimi alan çok oluyor. Üniversitede okuduğum dal ile yaptığım iş birbirine oldukça uzak, belki de bu sebeple farklı bir bakış açısı sunabileceğimi düşünüyorlardır fikrimi alanlar.

Özellikle son 5 senedir hiç değişmiyor cevabım, hep kendi hikayemi anlatıyorum.

Artık üniversitede okunacak dal, bundan 20 sene öncekiyle aynı anlamı ifade etmiyor çünkü. Ne okursan oku, yeterince isteyip kafa da yorarsan her mesleği yapabiliyorsun. Bunun en bariz örneklerinden biri de bizzat benim. Hakkımda detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Elbette hukuk okumadan avukat, tıp okumadan doktor olunmuyor, bunun gibi birkaç istisnayı buna katmayalım.

Benim…


Kaynak: retailler.net

Travis Kalanick, kurucu ortağı olduğu Uber’deki CEO’luk görevinden geçtiğimiz hafta (21 Haziran 2017) istifa etti. Bu istifa, Kalanick’in işyerindeki aylardır süregelen kötü çalışma ortamından, acımasız iş stratejilerinden ve bazen de toplumun gözünde küçük düşmekten kaynaklanıyor.

2009’da kurulan ve özellikle 5 yıl içinde büyük değer kazanan, geçtiğimiz sene bir Arap sermaye grubundan, tarihte bir seferde en büyük yatırımı alan Uber’in düştüğü zor durum, pek çok girişimci ve yatırımcı için dikkatle incelenmesi gereken bir vaka olarak kayıtlara geçecek.

Kalanick’in yerini kimin alacağı belli değil ancak yerine gelecek kişinin düzeltmesi gereken birçok yanlış ve hata var. …

Sertac Doganay

Teknoloji İletişimcisi, Öğretim Görevlisi

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store